SAP Analytics Cloud

Dzisiejsze systemy BI już dawno przestały jedynie pozwalać na opisywanie danych historycznych i stanu aktualnego (What happen?). Szeroko rozpowszechnione hurtownie i jeziora danych pozwalają na dogłębne analizowanie danych w różnych przekrojach i na wybranych poziomach hierarchii odpowiadając na pytanie o przyczyny zdarzeń biznesowych (Why did it happen?). Kolejnym krokiem jest wzmocnienie analizy o przewidywanie przyszłości. System BI nie tylko analizuje dane z przeszłości i teraźniejszości, ale na podstawie tych danych pozwala na budowanie modelu predykcyjnego do przewidywania przyszłości (What will happen?). Dlaczego nie iść dalej? Stąd już blisko do zaprzęgnięcia do pracy sztucznej inteligencji i odpowiedzi na pytanie co zrobić, aby osiągnąć odpowiedni efekt w przyszłości (How can we make it happen?). Ewolucję systemów BI przedstawia schemat zaproponowany przez firmę Gartner.
Firma SAP jako jeden z pretendentów do bycia liderem rynku odpowiada na te trendy dostarczając użytkownikom narzędzie SAP Analytics Cloud. SAC jest to platforma Business Intelligence (BI) oferowana w modelu oprogramowanie jako usługa (SaaS) w chmurze publicznej i w chmurze prywatnej.
Rozwiązanie SAP Analytics Cloud łączy funkcje BI, analiz predykcyjnych oraz planowania w jednym, prostym w obsłudze i intuicyjnym środowisku analitycznym. Wykorzystanie analiz BI jest dostępne dla każdego użytkownika systemu, co lokuje SAC w grupie narzędzi samoobsługowych (Self-Service Reporting) i spełnia postulaty modnego aktualnie trendu upowszechnienia dostępu do danych (data democracy). Oparcie środowiska na platformie SAP Cloud z super-wydajną bazą danych HANA pozwala na szybki dostęp do danych.
Same dane mogą pojawia się w SAC z dwóch rodzajów źródeł:
- W postaci danych online dostarczanych wprost z przechowywanych w firmie zbiorów danych i środowisk takich jak: SAP S4HANA, SAP BW, SAP Data Warehouse Cloud, SAP BO 4.x serwer. Dane wtedy pozostają dalej w zbiorach danych przechowywanych w systemach użytkownika bez przenoszenia ich do chmury. Szczególnie wartościowy jest dostęp do światów obiektów i raportów składowanych na serwerze BO, co pozwala na wykorzystanie istniejącej logiki biznesowej, która często „kosztowała” pracowników i analityków IT wiele pracy i wysiłku.
- W postaci danych przesyłanych cyklicznie do chmury SAP przy pomocy dedykowanego elastycznego mechanizmu zasilania. Dane te składowane są w wydajnej bazie danych HANA na platformie SAC.
W obu przypadkach dostęp do danych realizowany jest poprzez model danych działający na tej samej zasadzie.
Dodatkowo istnieje możliwość łączenia danych w celu uzyskania optymalnego wyniku. Prezentacja danych jest możliwa dzięki szerokiej grupie elementów graficznych, tabel i map opartych na danych geograficznych. W przypadku braku odpowiedniego sposobu wizualizacji istnieje możliwość dopisania go przy pomocy języka JavaScript lub języka R i osadzenia w budowanym kokpicie danych.
To co wyróżnia SAC na tle innych narzędzi to jednak rozbudowane narzędzia z dziedziny AI.
Należą do innych:
- Search to Insights – mechanizm pozwalający na zadawanie zapytań biznesowych w systemie przy pomocy języka naturalnego. W odpowiedzi system przedstawi odpowiedzi w odpowiednio dobranej formie wizualizacji.
- Smart Discovery – funkcjonalność, dzięki której będziemy mogli przeanalizować dane pod kątem ukrytych relacji, związków i korelacji między nimi. System sam zaproponuje kokpity pozwalające na optymalną wizualizację danych.
- Smart Insights –funkcja, dzięki której szybko będziemy mogli zrozumieć skomplikowane aspekty danych biznesowych. Funkcjonalność dostarczy inofmracji na temat źródeł danej miary biznesowej, sposobu jej wyliczenia i wykorzystanych transformacji danych.
Dodatkowym bonusem zawartym w licencji SAC [sic!] jest możliwość analiz predykcyjnych danych zgromadzonych w modelach składowanych na platformie.W ramach usług predykcyjnych SAC oferuje użytkownikom trzy typy modeli:
- Klasyfikacja – stosowany w przypadku, gdy chcemy zbadać, czy zaistnieje dane zdarzenie. Przykładowo model pozwoli nam przewidzieć, czy klient spłaci pożyczkę z banku na podstawie dostępnych cech klienta.
- Regresja – wykorzystanie tego modelu pozwala na określenie wartości miary na podstawie zdiagnozowanej korelacji pomiędzy zmiennymi opisowymi a badaną zmienną. Za pomocą tego typu modelu możemy zidentyfikować zmienne, które mają największy wpływ na badaną miarę wynikową, oraz ocenić potencjalną wartość numeryczną badanej miary.
Przykładowe pytania na które pozwoli odpowiedzieć ten model to przewidywany okres płatności faktur przez danego klienta. - Prognoza szeregu czasowego – jest niczym innym jak prognozą szeregów czasowych na podstawie danych historycznych. Prognozowanie może być dodatkowo zapisane jako nowa wersja planu w zintegrowanym modelu planowania SAC.
Oceniając funkcjonalności SAC w zakresie predykcji danych, można stwierdzić, że ich głównym atutem jest prostota obsługi, która pozwoli wykonać złożoną analizę bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy statystycznej.
Pro-Holding i SAP:
- Jesteśmy wieloletnim, doświadczonym partnerem SAP.
- Mamy wysokie kompetencje potwierdzone licznymi certyfikatami i kursami na platformie openSAP.
- Nasz zespół konsultantów posiada szerokie doświadczenie we wdrożeniach i utrzymaniu rozwiązań klasy BI - utrzymujemy jeden z największych w Polsce systemów BI opartych na technologii SAP.
- Dysponujemy rozbudowanym zespołem specjalistów w zakresie wdrażania i utrzymywania systemów SAP BI (SAP Analytics Cloud, SAP BusinessObjects, SAP HANA),
- Potrafimy rozszerzać platformę SAC o nowe komponenty graficzne takie jak wykres zegarowy Gauge.
- Mamy umiejętność budowy dedykowanego systemu BI, Liczne wdrożenia kończyły się zawsze terminową i skuteczną realizację złożonych projektów.
- Od roku 2012 regularnie uzyskujemy Certyfikat Certyfikat „SAP Partner Center of Expertise” potwierdzający wysoki poziom kwalifikacji w obsłudze produktów SAP.